Alarm ilil protuprovalni sustav

Štiti imovinu i ljude od provalnika na način uključivanja zvučne i svjetlosne signalizacije prilikom provale u štićeni prostor.
Sastavni elementi alarma su: centrala, detektori, uređaji za upravljanje i signalizacija (sirena).

Vrste alarma: žičani, bežični i hibridni
Vrsta zaštite: unutarnja i vanjska zaštita prostora
Dojava: SMS, mobilna aplikacija, spajanje na zaštitarske tvrtke (CDS)

 

 

Protuprovalni ili alarmni sustav je senzorski sustav detekcije pokreta u štićenom prostoru s ciljem da zvučno-signalnom dojavom ili dojavom na CDS zaštiti ljude ili imovinu.

Protuprovalni sustav sastoji se od alarmne centrale koja je mozak sustava. Na nju se spajaju upravljački elementri, senzori, signalizacija i drugi izlazni moduli, te komunikatori za dojavu. Sustav funkcionira tako da korisnik ukljućuje alarm prilikom napuštanja objekta koristeći upravljačke elemente (tipkovnicu, daljinski upravljač, tipkovnicu). Aktivacija sustava bit će izvršena nakon izlaznog vremena (vrijeme koje je potrebno od uključivanja do napuštanja objekta). Nakon aktivacije sustava zone u particijama [1]osluškuju mogući pokret prilikom kojeg će aktivirati alarm.  Prilikom pokreta kojeg senzor detektira, alarmna centrala vrši zvučno-svjetlosnu signalizaciju uključivši sirene i komunikaciju prema korisniku i / ili CDS-u. Ukoliko se pokret dogodi na zoni ulaska u objekt, alarmna centrala započinje odbrojavanje signalizirajući zvučno trajanje ulaznog vremena[2].

Alarmne sustave možemo razvrstati na više načina.
Prema povezivanju centrale s elementima:
– žičani sustavi;
– bežični sustavi;
– hibridni sustavi (žičani i bežični)

Prema komunikaciji s elementima:
– digitalni pasivni;
– Digitalni adresabilni

Prema broju zona:
– 4 zonski;
– 8 zonski;
– 16 zonski;
– 32 zonski;
– 64 zonski;
– 128 zonski itd.

Prema svrhovitosti:
– Protuprovala;
– Protuprova i kućna automatizacija.

Prema komunikaciji:
– PSTN;
– PSTN / IP
– PSTN / IP / GSM / GPRS
– PSTN / IP / WiFi / GSM / GPRS

Alarmne sustave također razvrstavamo po proizvođaču, tj brendu, po jednostavnosti aplikacije i sl.

 

U Hrvatskoj postoje posebne zakonske odredbe za specifikacije protuprovalne centrale koje se mogu koristiti u svrhu zaštitu novčarskih institucija.

Uređaji za upravljanje protuprovalnim sustavom:
– tipkovnica sa šifratorom (opcija beskontaktni RFID[3] čitač);
– RFID čitač;
– daljisnki upravljač s routing kodom[4];
– mobilna aplikacija[5];
– raspored[6]

Uređaji za detekciju[7]:
– magnetni kontakti;
– detektori ili senzori pokreta;
– barijere;

 

Magnetni kontakti su senzori otvaranja. Njihova kućišta su raznovrsna jer se dimenzioniraju prema namjeni (nadgradni, ugradbeni, za garažna vrata…). Magnetni senzor se sastoji od aktivnog dijela u kojem se nalazi pomični element, tj. prekidač osjetljiv na promjenu magnetnog polja i od fiksnog pasivnog magneta koji je u fizički odvojenom kućištu od prvog dijela. U osnovi se radi o uređajima s NC[8] kontaktima čije se stanje mijenja u NO prilikom udaljavanja pasivnog od aktivnog dijela uređaja.

Dakle, ako se jedan dio magnetskog kontakta stavi na dovratnik, a drugi na vrata, prilikom otvaranja vrata, elementi će se udaljiti, doći će do promjene magnetskog polja i kontakt će iz NC stanja preći u NO. Magnet kabelom povezan na stezaljke zone alarmne centrale u tom trenutku mjenja otpor na stezaljkama i centrala zna da se tu dogodio motion. Ovisno o programu te zone, centrala će pokrenuti ili odbrojavanje ulaznog vremena ili uključiti alarmnu signalizaciju i dojavu.

Postoje žičani i bežični magnetni kontakti. Bežični u sebi imaju komunikacijski element pa im je potrebno napajanje. Zbog toga u sebi imaju bateriju koja se s vremena na vrijeme mora zamijeniti novom. Takvi detektori imaju tamper[9] koji će signalizirati da je detektor otvaran.

 

Detektori ili senzori pokreta

Riječ detektor je izvedena od tužice detektirati, tj. istražiti, koja je nastala od latinske riječi determinare, tj. odrediti.
Riječ senzor je izvedena od latinske riječi senserit što znači osjetilo. Prema tome bi detektori ili senzori u hrvatskom jeziku mogli biti određivači ili osjetnici stanja okoline.

Detektore razvrstavamo prema namjeni na unutarnje i vanjske detektore, a prema namjeni ih razvrstavamo po funkcionalnosti na:
– PIR senzor;
– PIR / MW senzor;

Po spajanju mogu biti žičani i bežični. U ovom slučaju i žičani i bežični moraju imati tamper.

Dodatne funkcije senzora pokreta su najčešće zaštita od bijelog svjetla, zaštita od maskiranja[10], zaštita od zakretanja i integrirana kamera.

Infracrveni senzor

Infracrveni senzor sastoji se od kućišta, tiskane ploćice s priključnicama za napajanje, komunikaciju i tamper, elektonikom infracrvenog elementa i infracrvenim elementom te fresnel lećom [11] na kućištu koja je fokusirana na PIR element. Naićićete na nazive IR, IC i PIR detektor ili senzor. PIR senzor može otkriti kretanje ljudi ili životinja u određenom rasponu i na određenoj udaljenosti, zavisno od količine isijavanja toplinske energije tog tijela u pokretu. Radi na način da njegov piroelektrični element „osjeća“ količinu isijavanja toplog tijela, tj. količinu infracrvenog zračenja koje provodi toplinu kroz zračni prostor. Detektor dakle ne isijava toplinsku energije, nego je prima, a prilikom primanja je pretvara u električni impuls.

Ukoliko je senzor dualan, koristi dva polja između kojih mjeri razliku promjene topline. A ukoliko ima četiri, onda je quad i mjeri razliku između četiri polja. Na taj način će gledajući toplo tijelo koje miruje kao što je npr. radijator, imati u dva polja jednaku količinu elektriciteta proporcionalnu isijavanju infracrvene svjetlosti grijaćeg tijela, a u momentu kada će se pred njim kretati čovjek, razine između polja će promijeniti razinu primanja zračenja i detektor će to voditi kao toplo tijelo u pokretu i zatvoriti alarmni kontakt. Varljivo kod ovih senzora je to što npr. izlazak vrućeg papira kod telefaksa, njihanje zastora ispred obasjanog prozora i slične dinamičke pojave senzor detektira kao toplo tijelo u pokretu i izazvat će alarm. Zato je važno da instalater ugrađuje ove uređaje prema uputama i pravilima struke, tj. da izbjegnu mogućnost dinamičke temperaturne promjene. Detektori se u pravilu ugrađuju na visine od 2 do 2.3 metra, a postoje izvedbe stropnih detektora. Kut pokrivanja je u pravilu oko 120o. Postoje takozvani curtain[12] senzori koji imaju leću s uskim snopom zraka, nalik na zavjesu.

Postoje PIR detektori s Pet-immunity funkcijom koja ignorira isijavanje topline tijela mase do 25kg, tj. sprečava aktivaciju alarma za male kućne ljubimce. Ovo rješenje nije 100% učinkovito.

PIR + Mikrovalni senzor

Kombinirani detektor uz PIR element emitira mikrovalne zrake koje umanjuju mogućnost lažnog alarma. Kada PIR detektira kretanje u čuvanom prostoru, mikrovalni senzor se aktivira i potvrđuje ili odbacuje prethodnu PIR aktivaciju. Mikrovalni ekement emitira vrlo niske razine elektromagnetskog zračenja koje pogađa i odbija se od objekata unutar njegovog dometa i pomoću dopplerovog efekta[13] analizira dolazno zračenje kako bi utvrdio ima li pokretnih objekata u vidnom polju.

Kod ove tehnologije je važno istaknuti da se infracrveni valovi i mikrovalovi ne vide i ne čuju, a ovakvi senzori su zahvaljujući mikrovalnoj tehnologiji otporniji na propuh i slične dinamičke temperaturne promjene izazvane pojavama promjene tlaka ili temperature pasivnih izvora. Mana je što kod bežičnih sustava koriste više električne energije za napajanje pa se baterija brže troši. Pogodni su za vanjsku upotrebu. Prilikom vanjske upotrebe, važno je da kućište senzora ima odgovarajuću vanjsku (IP) zaštitu na ulazak prašine ili vlage. O IP zaštiti smo govorili u poglavlju kućišta videonadzornih kamera.


Barijere

Barijere su uređaji koji čuvaju perimetar[14] objekta.
Infracrvene barijere se sastoje od dva dijela: predajnika (Tx – Transmitter) i prijemnika (Rx – Receiver).

Infracrvena zraka prijemnika se postavlja na jedan dio objekta (npr. ograde), a predajnika na drugi dio. Budući da se radi o infracrvenoj zraci, prijemnik i predajnik moraju biti u optičkoj vidljivosti i dometu. Infracrvene barijere su deklarirani prema jakosti zrake, pa imaju domete od npr. 30 metara, 60 metara, 100 metara ili 200 metara.
Barijere imaju po dvije, četiri, šest ili osam zraka, zavisno o namjeni. Kod zaštite prozora, imat će više zraka. Poteškoće ponekad stvara ožičenje barijera jer s oba elementa treba položiti kabel do protuprovalne centrale. Problem zna prouzročiti nisko sunce koje ima puno infracrvenog isijavanja, magla koja gustoćom kapljica vode lomi zraku i ometa njezin domet i lažni alarmi uzrokovani vibracijama nosača ukoliko su na ogradi ili divljači.

Osim infracrvenih barijera postoje mikrovalne koje imaju domet od kilometra i više, a otpornije su na maglu i sunce.

Perimetar objekta se sve češće štiti kvalitetnom inteligentnom videoanalitikom u sklopu sustava videonadzora.

 

Spajanje senzora

PIR senzor se spaja na alarmnu centralu četverožilnim ili šesterožilnim alarmnim kabelom. Najčešće je dobavljiv model SA62BI. U donjoj shemi je prikazano spajanje senzora i alarmne centrale koristeći dva otpornika spojena na senzor.
Koristeći otpornike, centrala će različitom vodljivosti struje prepoznati radi li se o sabotaži senzora (otvoren tamper) ili o alarmu pokreta (motion) s PIR elementa.

Kod spajanja žičanog magnetnog kontakta, na centrali koristite samo stezaljke za zonu i GND.

 

Proptuprovalna sirena

Proptuprovalne sirene su izvršni elementi sustava. Spajaju se žičano ili bežično na protuprovalnu centralu. Mogu biti namjenjeni za unutarnju ili vanjsku montažu. Vanjske sirene, budući da su izloženije provalniku, postavljaju se na visoko i vidljivo mjesto. Imaju u sebi pričuvno napajanje (akumulator 12V s autonomijom npr. 7Ah) kako bi mogle odraditi uzbunjivanje i u slučaju prekida napajanja sustava.
Neke vanjske sirene u sebi imaju ugrađenu malu infracrvenu barijeru koja će obavijstiti protuprovalnu centralu o prodoru pur-pijene u kućište sirene. U tom trenu protuprovalna centrala pokreće alarmne radnje (ukljućuju se sirene i kreće dojava). Sirene najčešće imaju bljeskalicu.
Sirene najčešće imaju glasnoću snage od 80dB do 120dB.

 

Komunikacija protuprovalnog sustava

Korisnik sustava protuprovalnog sustava, dojavu sa sustava može dobivati putem telefonskog poziva, aplikacije ili od strane operatera CDS tvrtke s kojom sklapa ugovor.
Dojava sadrži podatke o provali, uključenju i isključenju sustava, slabom napajanju elemenata sustava, prekidu komunikacije i sabotaži. Moderniji alarmi informiraju o statusu elemenata „pametne kuće“. Onaj primarni oblik dojave će uvijek biti temeljen na prikazu stanja sustava na tipkovnici sustava ili zvučno-svjetlosnim signalom sa sirene.

Prema CDS-u postoje postoje mogućnosti komunikacije putem analognih i digitalnih telefonskih linija ili Etherneta, a protokol komunikacije protuprovalog sustava su najčešće SIA i Contact-ID.

Dispečer na CDS-u može očitavati informacije o statusu napajanja sustava i stanju baterije centrale i elemenata (ukoliko su bežični), o aktivnosti zona, o uključenju ili isključenju sustava ili samo particija sustava, o sabotaži sustava i konačno o statusu provale.

CDS sustav koristi prijemnike (PSTN ili IP kartice za komunikaciju) koji uz pomoć softvera obrađuju enkriptiran signal protuprovalnog sustava i vizualno ga prikazuju u softverskoj aplikaciji dispečeru. Svaka protuprovalna centrala se u s tom sustavu vodi kao zaseban broj računa (account ID).
U Hrvatskoj najveći CDS sustavi imaju po 10.000 account-a.

 

Tiha dojava

Sve alarmne centrale imaju funkciju 24 satne tihe dojave koja se koristi u zakonom propisanim institucijama. Radi se o situaciji prepada u kojoj korisnik sustava pritiskom na panik tipku, panik šinu i sl. aktivira alarmni događaj u kojem centrala šalje podatke o razbojstvu, a ne ukljućuje sirene kako bi zaštitila osobu u posrednoj opasnosti od provalnika. U tom slučaju alarm preuzima unutarnja čuvarska ili zaštitarska služba ili vanjska zaštitarska služba.

 

Dino-Josip Ključarić, mag.theol.
CEO

 

[1] Zona predstavlja detektor koji štiti određen prostor. Onoliko prostora koliko je pokriveno senzorom predstavlja zonu. Stoga možemo reći da je jedan detektor jednak jednoj zoni. Particija je skup detektora, tj. skup zona. Sustav s više particija može funkcionirati na način da se aktiviraju samo određene particije, dok su ostale deaktivirane. Npr. Korisnik će aktivirati particiju garaža dok je u kući, a kuća će biti deaktivirana. Obje particije će aktivirati kad skroz napusti posjed.

[2] Ulazno vrijeme predstavlja unaprijed određen period u kojem korisnik mora deaktivirati sustav. U protivnom dolazi do aktivacije alarmnog događaja.

[3] RFID (Radio-frequency identification) je tehnologija koja koristi radio frekvenciju kako bi se razmjenjivale informacije između prijenosnih uređaja/memorija i host računala. RFID sustav obično se sastoji od Taga/Labele/ koja sadrži podatke, antena koja komunicira s tagovima, i kontroler koji upravlja i nadzire komunikacijom između antene i pc računala. (https://hr.wikipedia.org/wiki/RFID)

[4] Routing code je funkcija zaštite sustava na način da daljinskoi upravljač nikada ne odašilje isti kod za aktivaciju ili deaktivaciju sustava. Centrala i daljinski upravljač na taj način štite sustav od kopiranja koda prisluškivanjem.

[5] Preporuka je da se uz mobilnu aplikaciju koristi jedna hardverska upravljačka komponenta (tipkovnica ili daljinski upravljač).

[6] Neke protuprovalne centrale imaju opciju automatskog otključavanja ili zaključavanja prema predefiniranom rasporedu. Ipak, važno je imati tipkovnicu ili daljisnki upravljač za upravljanje izvan rasporeda.

[7] Uređaji za detekciju mogu biti pasivni i aktivni

[8] NC = normal close što znači da je kontakt zatvoren. NO = Normal open što znači da je kontakt otvoren.

[9] Tamper je mikroprekidač smješten na kućište uređaja, a povezan je s centralom. On centrali signalizira da je oređaj otvaran, tj. sabotiran.

[10] Antimasking funkcija ili finkcija od maskiranja štiti senzor od pokrivanja ili sprejanja. U ovom slučaju senzor javlja sabotažu.

[11] Fresnel leća je model kupolaste leće koja ima funkciju dispertirati radijalno IC zrake elementa na čim širu površinu štićenog prostora.

[12] Curtain, engl. zavijesa

[13] Dopplerov efekt promatra povećanje ili smanjenje frekvencije zvuka, svjetlosti ili drugih valova (u ovom slučaju mikrovala). Kako se izvor i ciljani objekt kreću prema jedan u odnosu na drugog. Kod kretanja dolazi do razlike duljine valova i učinak uzrokuje iznenadnu promjenu reflektirajuće frekvencije. U slučaju razlike detektor potvrđuje da se radi o tijelu u pokretu i senzor alarmira.

[14] Perimetar – dolazi od grčke riječi perimetron, tj. peri što znači opseg + meta. U geometriji se izraz koristi za mjerenje neke krivulje koja omeđuje neki dio ravnine, tj. za mjerenje opsega. U tehničkoj zaštiti će se koristiti za označavanje opsega zaštite koji je u naravi usko povezan s međom štićene čestice.